14.-17. februar inviterer Nordisk Folkehøgskoleråd ukrainske unge i Norden til et seminar på Nansenskolen – norsk humanistisk akademi på Lillehammer. Her får de mulighet til å dele erfaringer og drømmer og å styrke sin forståelse av de nordiske demokratiske tradisjonene.

Fra 14. til 17. februar samles 54 unge ukrainere på Nansenskolen i Lillehammer. Der vil de møte andre unge fra et land i krig og dele sine erfaringer og utfordringer med å leve i Norden. Sammen vil de styrke sine stemmer i det offentlige rom og utforske de nordiske demokratiske tradisjonene – verdier som ofte tas for gitt i Norden, men som er avgjørende for å bygge opp et demokratisk samfunn på nytt.
Nordisk og ukrainsk samarbejde
Seminaret Empowering Tomorrow arrangeres av Nordisk Folkehøyskoleråd (NFR), en sammenslutning av folkehøgskoleforeninger i Norden, med støtte fra Nordisk Ministerråd og samarbeid med ukrainske partnerorganisasjoner. Gjennom diskusjoner, workshops og foredrag skal seminaret gi deltakerne innsikt i, verktøy for og muligheter til å engasjere seg i demokratiske prosesser innen politikk, medier og sivilsamfunn.
Et særligt ansvar
Lisbeth Trinskjær, leder for Folkehøjskolernes Forening i Danmark og styreleder for Nordisk Folkehøyskoleråd, understreker viktigheten av å støtte unge i en tid hvor demokratiet er under press: "Når demokratiet utfordres, må vi investere i ungdommen – spesielt i ukrainske unge. De er nøkkelen til å bevare demokratiske idealer, og vi har et ansvar for å gi dem håp om en bedre fremtid. Vi må stå sammen i troen på at det ikke finnes et alternativ til håpet, for uten det ville situasjonen være uutholdelig," sier hun.
Unge fra hele Norden kommer til Lillehammer
Seminarets ukrainske deltakere er mellom 18 og 25 år og bor for tiden i et nordisk land. Deres deltakelse er mulig gjennom et nært og betydningsfullt samarbeid mellom folkehøyskolene i Norden og flere ukrainske partnerorganisasjoner, som også har bidratt til programmet.
Anne Tingelstad Wøien, som er daglig leder i Folkehøgskolerådet og styremedlem i Nordisk Folkehøgskoleråd, uttaler: "Samarbeidet mellom folkehøgskolene og de ukrainske organisasjonene viser ekte internasjonal solidaritet. Det er gjennom slike samarbeid vi kan ruste vår ungdom med nødvendige verktøy for å engasjere seg aktivt i demokratiet på tvers av grenser og ulikheter."
Ukrainske partnere bak workshops og program
Nansenskolen, som er vert for seminaret, har i mange tiår arbeidet med fred og demokrati. Signe Therese Strøm, som er rektor ved skolen, ser frem til å gi ukrainske unge rom til å reflektere over sin situasjon og fremtid:
"Vi ser frem til å ønske de unge velkommen og gi dem en arena hvor de kan dele sine erfaringer med å være ukrainsk ungdom i Norden. De står overfor mange nye utfordringer her, samtidig som de bærer på en tung mental belastning – de er i trygghet, mens deres kjære lever i fare. Det er en stor påkjenning. Her får de muligheten til å bygge sosiale fellesskap, finne håp og tilegne seg demokratiske verktøy."
I tillegg til Nansenskolen står partnerorganisasjonene Building Ukraine Together, Ukraine Danish Youth House, Ukraine House og Nordic Ukraine Forum for en rekke programpunkter på seminaret.
Fredag ankommer alle deltakerne på Nansenskolen, hvor det vil være foredrag om den historiske frivillighetskulturen i Ukraina etterfulgt av en kveld fylt med ukrainsk litteratur og dikt. Lørdag og søndag vil det være foredrag om de nordiske demokratitradisjonene og deretter workshops fasilitert av partnerorganisasjonene. Mandag vil deltakerne sammen reflektere over dagene.
Kontakt:
For å besøke seminaret, få mer informasjon eller intervjuer kontakt:
Anne Tingelstad Wøien, daglig leder af det norske Folkehøgskolerådet og styrelsesmedlem i Nordisk Folkhøgskoleråd.Tlf: (0047) 90284261, Mail: anne@folkehogskole.no
Til Nansen Academy: Signe Therese Strøm, rektor Nansenskolen, M: (+47) 4840 4479, @: Signe.strom@nansenskolen.no
Lenker:
Om prosjektet: https://danishfolkhighschools.com/empowering-tomorrow (Lenker til alle partnere finnes via denne lenken).
Arrangør Nordisk Folkehøyskoleråd: https://ffd.dk/internationalt/nordisk-samarbejde/nordisk-folkehoejskoleraad
Vertsskolen Nansenskolen: https://nansenskolen.no/
Comments